Ze mną przez świat

24-02-2024
Blok C
Kino Sokół, Stary Sącz

To będzie pokaz pełen przygód, egzotycznych podróży, sztuki, kulinarnych wrażeń i przede wszystkim spotkaniem z niezwykłą Elżbietą Dzikowską. Wybitna podróżniczka zabierze nas w sobotni wieczór w podróż dookoła świata.

 

Prelegent - Elżbieta Dzikowska

Elżbieta Dzikowska, która przemierzała świat zanim stało się to modne, od lat fotografuje ludzi, miejsca, zabytki i pejzaże, jest również reżyserką i operatorką filmów dokumentalnych, autorką wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych, a także wystaw sztuki współczesnej.

Znakomita podróżniczka przyszła na świat w 1937 r. w Międzyrzecu Podlaskim, miejscu gdzie spotykały się różne kultury i wierzenia. Po wojnie ukończyła sinologię i historię sztuki. Pracując dla redakcji czasopisma „Kontynenty”  zwiedziła całą Amerykę Południową. Była pierwszym polskim dziennikarzem piszącym o sztuce przedkolumbijskiej a także o sztuce współczesnej w Ameryce Łacińskiej.

Razem z Tony Halikiem stworzyli najsłynniejszy polski duet podróżniczy. Ich telewizyjne programy dla wielu rodaków stały się prawdziwym oknem na świat, u szczytu popularności oglądało je nawet 18 milionów widzów. Tony Halik zmarł w 1998 roku. Po jego śmierci Elżbieta Dzikowska zorganizowała muzeum jego imienia w Toruniu oraz zajęła się popularyzacją ciekawych miejsc w Polsce, realizowała również wystawy sztuki współczesnej.

Okno na świat otwiera znajomość języków obcych. Zachęcam więc do ich nauki” – taki przepis ma dla swoich słuchaczy i widzów Elżbieta Dzikowska.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram