Prelekcje

23-02-2024
Blok A

Bartosz Malinowski

The Transcaucasian Trail (TCT) – Wielki Szlak Kaukazu – Gruzja

W 2022 roku Bartosz Malinowski rozpoczął wędrówkę nieistniejącym jeszcze szlakiem TCT w Gruzji, przemierzając pieszo i wytyczając ponad 1000 km szlak biegnący przez bezkresne góry Kaukazu.
Czytaj więcej
23-02-2024
Blok A

Piotr Krzyżowski

Broad Peak i K2 w 9 dni

Piotr nie ogłasza szumnie swoich planów i często o jego celach dowiadujemy się już w czasie trwania wyprawy. Tak było w 2022 roku kiedy oficjalnie wybrał się na Broad Peak, a dziewięć dni po tym jak stanął na jego szczycie, zameldował się z wierzchołka K2.
Czytaj więcej
23-02-2024
Blok A

Katarzyna Nizinkiewicz

W ciszy. Samotna wędrówka przez zimową Szwecję w czasach pandemii.

2- 4 marca 2020, północna Szwecja, namiot, narty z pulkami i ich dwoje Katarzyna i Jose. Myśleli, że przyjechali na miesiąc (jak każdej zimy), ale wybuchła pandemia, zamknięto granice, więc szli na południe aż do maja.
Czytaj więcej
24-02-2024
Blok B

Marek Pernal

Zapiski uratowanego z wrzątku, czyli opowieści dyplomaty z czterech kontynentów: Azji, Afryki, Ameryki i Europy

Najprostsza metoda podróżowania to przemieszczanie się w przestrzeni – z punkt A do punktu B. Ale przecież można też podróżować w czasie, w historii, w emocjach, w wiedzy – naukowej i tajemnej.
Czytaj więcej
24-02-2024
Blok B

Krzysztof Story

150 drzwi pod jednym adresem

Krzysztof Story podczas kilku wypraw spędził w drodze ponad 4 miesiące, na rowerze przejechał ponad 6000 kilometrów i dotarł do każdego z 16 województw. Do obcych drzwi zapukał 150 razy.
Czytaj więcej
24-02-2024
Blok B

Grzegorz Kapla

Jeepneyland – filipińskie zaskoczenia

Filipiny zaskakują podróżującego po Azji rockendrolową muzyką z lat dziewięćdziesiątych, mało wyrazistą słodką kuchnią, latynoskimi klimatami wielobarwnego katolicyzmu, wciąż żywą animistyczną, szamańską tradycją, najbujniej rozwiniętą rafą koralową i bliskością przygody.
Czytaj więcej
24-02-2024
Blok C

Elżbieta Dzikowska

Ze mną przez świat

Elżbieta Dzikowska, która przemierzała świat zanim stało się to modne, od lat fotografuje ludzi, miejsca, zabytki i pejzaże, jest również reżyserką i operatorką filmów dokumentalnych, autorką wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych, a także wystaw sztuki współczesnej.
Czytaj więcej
24-02-2024
Blok C

Max Cegielski

Podróże czy podboje? Grąbczewski, Conrad, przemytnicy, wspinacze i my w Azji.

Czy podróże mogą być niewinne, czy zawsze są formą podboju? Max Cegielski odpowie to pytanie na przykładzie bohaterów i tematów swoich książek: reportażu, powieści i eseju.
Czytaj więcej
24-02-2024
Blok C

Bartek Sabela

Jądro chciwości. Szlakiem afrykańskich handlarzy diamentów

Zaprosimy Was na opowieść o Demokratycznej Republiki Kongo i wstrząsających warunkach pracy w kopalni diamentów i wszechobecnej korupcji. Szacuje się, że wschodnie prowincje Demokratycznej Republiki Konga kryją złoża złota o wartości dwudziestu, może trzydziestu miliardów dolarów.
Czytaj więcej
24-02-2024
Blok C

Agnieszka "Zebra" Dziadek

Pieszy trawers Japonii

Najprawdopodobniej jako pierwsza na świecie kobieta i pierwsza osoba, która nie szła tylko drogami, ale jak najwięcej górami, Agnieszka Dziadek w 2023 przeszła pieszo Japonię z wysuniętego najdalej na południu punktu Kiusiu: Sata Misaki na najdalej na północ wysunięty punkt Hokkaido: Sōya Misaki.
Czytaj więcej
25-02-2024
Blok D

Jasiek Gurba

Moje pierwsze duże ściany. Taghia Josemity i inne

„Do Maroka przyjechaliśmy trzy dni po trzęsieniu ziemi. Taghia jest małą, bo liczącą zaledwie 400 mieszkańców, urokliwą miejscowością. Położona jest na wysokości 1900 m.n.p.m w wąskiej otoczonej wysokimi ścianami dolinie.
Czytaj więcej
25-02-2024
Blok D

Sławomir Brzoska

Rok wędrującego życia

Trasa całej wędrówki, obejmująca ponad sto tysięcy kilometrów, przebiegała przez 23 kraje od Ameryki Południowej, przez Australię i Nową Zelandię, Azję oraz Bliski Wschód i Afrykę.
Czytaj więcej
25-02-2024
Blok D

Wojciech Ganczarek

Podróż Totalna: Ameryka Łacińska na rowerze 2013-2023

Podróż rowerowa przez Amerykę Łacińską zmienia się w 10-letnią wędrówką po krajach, regionach i problemach społecznych kontynentu. Klucząc z Meksyku na południe stary rower o stalowej ramie przebywa 50.000 kilometrów.
Czytaj więcej
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram