Moje pierwsze duże ściany. Taghia Josemity i inne

25-02-2024
Blok D
Kino Sokół, Stary Sącz

Wyprawa do Maroka miała miejsce we wrześniu 2023 r.
„Do Maroka przyjechaliśmy trzy dni po trzęsieniu ziemi. Taghia jest małą, bo liczącą zaledwie 400 mieszkańców, urokliwą miejscowością. Położona jest na wysokości 1900 m.n.p.m w wąskiej otoczonej wysokimi ścianami dolinie. To właśnie na tych ścianach mieliśmy się wspinać przez następne dwa tygodnie.
Droga Babel jak dotąd opierała się polskim próbom jej przejścia a było ich kilka. Drogę robiliśmy w zespole dwójkowym (ja z Kacprem). Pierwsze dwa wyciągi były najbardziej wymagające psychicznie, miały mocne runouty (duże odległości pomiędzy punktami asekuracyjnymi). Następnie przyszła część na główny ciąg trudności, które były głównie w płytach. Tutaj niestety musieliśmy powtórzyć kilka wyciągów (w sumie powtórzyliśmy 5 wyciągów). Na półkę skalną dotarliśmy o 21 czyli jakieś 1,5 godziny po zachodzie słońca. Tym razem nocleg okazał się bardzo wygodny. Śpiwór i mata spełniły zadanie. Wstaliśmy o 9. Ostatnie 5 wyciągów pokonaliśmy na bardzo dużym zmęczeniu i bolącej skórze, ale udało się! Na szczycie stanęliśmy o 14. To była najważniejsza i ostatnia droga tego wyjazdu" - relacjonował Jasiek Gurba w korespondencji z portalem DTS24.

Prelegent - Jasiek Gurba

Jasiek Gurba jest stypendystą burmistrza Jacka Lelka. Jasiek to zawodnik Kadry Narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce sportowej wspinaczce skalnej i wysokogórskiej. Jeden z najbardziej utalentowanych wspinaczy młodego pokolenia. Taternik, alpinista i narciarz ekstremalny. Mistrz Polski Młodzieżowców we wspinaczce sportowej oraz Akademicki Wicemistrz Polski w sezonie 2022/2023. Autor powtórzeń najtrudniejszej drogi wspinaczkowej w Tatrach Polskich, Autor trudnych przejść w Alpach Francuskich w rejonie Mount Blanc i Zdobywca 1000 m. EL CAPITAN w USA. Finalista XX plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Sądecczyzny 2022r. – 4 miejsce spośród 60 zgłoszonych sportowców.

Wspinał się w Tatrach (m.in. Wędrówka dusz, Vel'ké oči, Ministranckie stygmaty, Pasieka, Egzorcysta i Golgota), w rejonie Taghia w górach Atlasu (droga Babel/pierwsze polskie przejście), w Alpach (m.in. dorga Bonatteiego na Grand Capucinie) i w P.N. Yosemite (Freerider na El Capitanie).

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram