Salam Azerbejdżan!

15-02-2025
Blok C
Kino Sokół, Stary Sącz

Azerbejdżan to kraj, w którym mity splatają się z rzeczywistością, a przeszłość wciąż żyje w zapomnianych dolinach, nad brzegami Morza Kaspijskiego i wśród gór, gdzie czas zdaje się płynąć inaczej. Witold Gapik, podróżnik, humanista i znawca postsowieckiego Wschodu, zabierze nas w opowieść o miejscu, które przez osiemnaście lat odkrywał na nowo – o krainie, gdzie można odnaleźć własny Święty Graal.

W kulturze chrześcijańskiej Graal symbolizował nieśmiertelność. Szukali go rycerze i archeologowie, a nawet Indiana Jones. Ale czasem niezwykłe dary trafiają w nasze ręce bez wielkich wypraw i zaklęć. Czy Azerbejdżan jest takim miejscem?

To historia o cytrusowych sadach i herbacianych plantacjach, o żelaznych drzewach i ptasim raju, o górach wiecznego życia, których nie znajdziecie na listach „błękitnych stref” długowieczności. Azerbejdżan to świat zawieszony między dawnym Imperium Rosyjskim a orientalną Persją, miejsce, gdzie tradycja i nowoczesność ścierają się w fascynującym tańcu.

Witold Gapik, znany z zamiłowania do podróży poza utartymi szlakami, zaprasza na podróż jak lot czarodziejskim dywanem – w stronę kraju, który fascynuje, uwodzi i być może pozwala zatrzymać czas. Salam Azerbejdżan!

Prelegent - Witold Gapik

Rocznik 1974. Obywatel świata i humanista, obserwator życia zafascynowany postsowieckim Wschodem, miłośnik muzycznych festiwali, autor książek. Podróżował po Rosji, Azji Środkowej, Bliskim Wschodzie, Afryce Północnej. Prawnik, nauczyciel, handlowiec, menadżer. Mieszka w Niemczech, w okolicach jeziora Bodeńskiego. (Podróżuje do Azerbejdżanu od 18 lat - to fakultatywnie).
W 2016 roku opublikował książkę Pijany martwym Gruzinem, która spotkała się z ciepłym przyjęciem czytelników i krytyków. To niezwykła opowieść pełna pasji i autentycznych emocji, prezentowana m.in. na Festiwalu Bonawentura. Gapik mistrzowsko portretuje ludzi i miejsca wokół Kaukazu oraz w krajach byłego Związku Radzieckiego, na pograniczu Rosji, Chin, Pakistanu, Afganistanu i Iranu. Jego książka to głębokie zanurzenie w klimat codziennego życia, kulturę, historię i tradycje ludów zamieszkujących te fascynujące, ale i trudne tereny.

Blok C Witek Gapik
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram